Podlaskie Stowarzyszenie Stomatologów Akademia Medyczna w Białymstoku
Strona głównaAktualnościKontakt
 

Aktualności

 

Dentyści znów podarują uśmiech niepełnosprawnym dzieciom

Już po raz drugi podlascy stomatolodzy postarają się podarować uśmiech niepełnosprawnym wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. W. Kikolskiego w Białymstoku. W ramach przedświątecznej akcji charytatywnej pod hasłem "Podaruj uśmiech", dentyści przez kilkanaście kolejnych dni kwietnia będą pomagali dotkniętym przez los dzieciom. To bodajże jedyna taka akcja w kraju. Organizatorem i koordyntorem tego przedsięwzięcia jest współpracjąca na co dzień z większością podlaskich gabinetów firma Dentomax.          

- W naszym Ośrodku mamy 139 wychowanków, z niepełnosprawnością intelektualną w
różnym stopniu, którzy realizują obowiązek szkolny na poziomie szkoły podstawowej i
gimnazjum. Ze względu na to, że 79 podopiecznych mieszka na terenie placówki potrzeby
wynikające z zabezpieczenia w podstawowe środki i artykuły higieniczne, papiernicze oraz pomoce dydaktyczne są ogromne - mówi dyrektor ośrodka Maria Baluk.       

Pierwsza edycja naszej akcji odbyła się na kilka dni przed ubiegłorocznymi świątami Bożego Narodzenia. Zdaniem pomysłodawcy akcji, Kazimierza Klimczuka, dentyści wykazali się wtedy ogromną hojnością i dowiedli, że mają wielkie serca.   

- Niewiele ponad tydzień wystarczył, aby po brzegi wypełnić kilkanaście ogromnych kartonów, do których trafiało to, o co przede wszystkim prosiły nas władze ośrodka - artykuły higieniczne, przybory toaletowe, papiernicze, pomoce dydaktyczne, gry, zabawki. Zebraliśmy wtedy łącznie kilkaset opakowań rozmaitych produktów.    

- Poprzeczka została, z resztą przez nas samych, powieszona bardzo wysoko, ale jestem przekonany, że teraz będzie jeszcze lepiej i uda nam się zebrać jeszcze więcej, tak potrzebnych tym dzieciom, rzeczy - twierdzi szef Dentomaxu.   

Zainaugurowana w poniedziałek 4 kwietnia zbiórka potrwa kilkanaście dni. W tym czasie każdy, bo przedsięwzięcie ma charakter otwarty, a nie tylko dentyści, może dostarczyć do miejsca zbiórki czyli do siedziby firmy na ulicy Nowowarszawskiej 32/2 w Białymstoku, rzeczy będące na liście tych najbardziej potrzebnych w ośrodku.      

Podobnie jak w grudniu ubiegłego roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja tego przedsięwzięcia, tak i teraz, organizatorów wspiera Podlaskie Stowarzyszenie Stomatologów.

Jego szef, znany białostocki lekarz, dr n . med.  Romuald Knaś gorąco zachęca wszystkich Białostoczan - nie tylko swoje koleżanki i kolegów po fachu, aby wsparli tę wyjątkową inicjatywę. - Jestem absolutnie przekonany o słuszności tego dzieła. Całym sercem wspieram organizatorów i bardzo nam wszystkim kibicuję, bo wierzę, że uda nam się podarować jeszcze większy uśmiech tym dzieciom - przyznaje.      

Wzorem pierwszej edycji, zbiórka będzie prowadzona także w gabinetach stomatologicznych, które zdecydowały się do akcji włączyć. Listę placówek, do których można dostarczać dary można znaleźć na stronach internetowych organizatora.

Integralną częścią akcji "Podaruj uśmiech" jest też kiermasz ozdób świątecznych, własnoręcznie wykonanych przez małych artystów z ośrodka. Dochód z kiermaszu oczywiście zasili konto specplacówki. Te wyjątkowe prace będzie można kupić w trakcie dni otwartych organizatora, które potrwają dwa dni - w piątek i sobotę (8 i 9 kwietnia).  

W tym roku dodatkowo, na mocy zawartego w lutym porozumienia o współpracy z Dentomaxem, partnerem są białostoccy studenci z Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Żacy zobowiazali się rozpropagować ideę akcji w środowisku akademickim - przede wszystkim na wydziale stomatologii, ale nie tylko.  

Jak mówi prezes organizacji Piotr Grochala, studentów nie trzeba dwa razy namawiać do wspierania takich inicjatyw. - Niepowtarzalność przedsięwzięcia polega przede wszystkim na tym, że integruje nasze środowiska. Akcji charytatywnych, zwłaszcza przed świętami jest wiele - ale ta jest wyjątkowa. My zaś, jako przyszli stomatolodzy, absolutnie się z nią identyfikujemy i czujemy się jej częścią, dlatego tym bardziej jest nam miło, że możemy w taki sposób pomóc - przyznaje Grochala.   

Finał akcji został zaplanowany na środę 20 kwietnia. Wtedy zgromadzone dary zostaną przekazane podopiecznym ośrodka. "Podaruj uśmiech" to pierwsza zorganizowana akcja charytatywna, w którą zaangażowało się środowisko podlaskich stomatologów. Szczegółowe informacje na temat jej przebiegu można znaleźć na stronie facebook.com/dentomaxspk lub www.dentomax.pl          

Chętnie udzielimy dodatkowych informacji:

Janusz Mroczkowski                                                             
koordynator akcji "Podaruj uśmiech"                                         
Agencja PUBLICUM                                                 
tel. kom. 501 03 58 53  

Kazimierz Klimczuk
prezes Dentomax Sp. Komandytowa
tel. kom. 602 31 59 44                                                 

dr n. med. Romuald Knaś          
prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Stomatologów                              
tel. 85 676 25 52

Maria Baluk    
dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Białymstoku                                             
tel. 85 654 01 63  


  [ Strona główna | Aktualności | Kontakt ]